– WZÓR –

NAJEM OKAZJONALNY: ŻĄDANIE OPRÓŻNIENIA  LOKALU


                                                    Wrocław, dnia 16 stycznia 2021 roku.

Jan Kowalski
ul. Przykładowa 5,
50-950 Wrocław


                                                                                     Pan
                                                                                     Marian Nowak
                                                                                     ul. Przykładowa 15
                                                                                     50-950 Wrocław
                                                                               
 

                                                               WEZWANIE DO OPRÓŻNIENIA I WYDANIA LOKALU
 
Wzywam Pana do opróżnienia wraz ze wszystkimi osobami wspólnie zamieszkałymi i przekazania do mojej dyspozycji lokalu mieszkalnego numer 7 położonego we Wrocławiu  przy ul. Kwiatowej 2.

Zgodnie z zawartą w dniu 10 stycznia 2020 roku umową najmu okazjonalnego przedmiotowego lokalu, Najemca winien opróżnić i wydać Wynajmującemu lokal po upływie okresu, na jaki została zawarta, tj. w dniu 15 stycznia 2021 roku. Tymczasem, pomimo upływu tego terminu  korzysta Pan z lokalu bez podstawy prawnej. W tym stanie rzeczy wezwanie jest zasadne i konieczne.

 Lokal mieszkalny należy opróżnić i wydać w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego wezwania.
                                                                                                                       
                                                                                                                   (imię, nazwisko i podpis)


Omówienie:
1. Zgodnie z art. 19d. 2. Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, Dz. U. 2001 Nr 71 poz. 733, o wygaśnięciu lub rozwiązaniu umowy najmu okazjonalnego lokalu, jeżeli najemca dobrowolnie nie opróżnił lokalu, właściciel doręcza najemcy żądanie opróżnienia lokalu, sporządzone na piśmie opatrzonym urzędowo poświadczonym podpisem właściciela.

2.Podpis urzędowo poświadczony zapewnia zarówno autentyczność podpisu, jak i datę    złożenia oświadczenia (data pewna). 
Podpis może zostać urzędowo poświadczony zarówno przez notariusza, jak i uprawionego do tego urzędnika. Czynność prawna dokonana w formie dokumentu pisemnego z podpisem poświadczonym urzędowo polega na umieszczeniu przez notariusza lub powołany organ klauzuli stwierdzającej własnoręczność podpisu wskazanej w tej klauzuli osoby. Jest to tzw. forma czynności prawnej kwalifikowana.
Notariusz powinien sporządzić poświadczenie podpisu na kopii okazanego oryginalnego dokumentu, bądź w przypadku braku miejsca na kartce, trwale związanej z dokumentem. Odbiór dokumentów z poświadczeniem notarialnym następuje po złożeniu podpisu w repertorium A, potwierdzającym jego wydanie.

3.Żądanie opróżnienia lokalu zawiera w szczególności:

 1) oznaczenie właściciela oraz najemcy, którego żądanie dotyczy;
 2) wskazanie umowy najmu okazjonalnego lokalu i przyczynę ustania stosunku z niej wynikającego;
 3) termin, nie krótszy niż 7 dni od dnia doręczenia żądania najemcy, w którym najemca i osoby z nim zamieszkujące mają opróżnić lokal.

4.W przypadku bezskutecznego upływu terminu właściciel może złożyć do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu, a po uzyskaniu tytułu wykonawczego wszcząć egzekucję.

5.Dłużnikowi, który został zobowiązany do opróżnienia lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego zgłoszonej naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania właściciela, nie przysługuje prawo do tymczasowego pomieszczenia (art. 25d pkt 2 u.o.p.l.). Przepisy prawa nie przewidują jednak tzw. eksmisji na bruk. Zgodnie z art. 1046 § 51 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.), wykonując obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych dłużnika, któremu nie przysługuje prawo do tymczasowego pomieszczenia, komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, wskazanej na wniosek komornika przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.
Egzekucja obowiązku opróżnienia lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego następuje do lokalu wskazanego przez najemcę jako lokal, w którym będzie mógł zamieszkać, a w razie braku możliwości zamieszkania przez najemcę w takim lokalu - do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsce noclegowe. 
#umowa najmu
#umowa na czas oznaczony
#najem okazjonalny
#najem lokalu
#wynajem
#umowa najmu okazjonalnego
#egzekucja
#notariusz
#akt notarialny
#żądanie opróżnienia i wydania lokalu
#urzędowe poświadczenie podpisu

Zapytaj prawnika w Twojej idywidualnej sprawie

Od przeszło 20 lat specjalizujemy się w prawie nieruchomości. My rzeczywiście analizujemy problem, a widzieliśmy już niejedno. Analiza dokumentów, porada prawna, opinia prawna –Twoja sprawa trafi do doświadczonego eksperta, a ten przedstawi gotowe rozwiązanie. Umowa najmu, umowa deweloperska, umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – pokaż ją nam zanim podpiszesz. Usterki w mieszkaniu, wady budowlane - podpowiadamy jak wyegzekwować prawo. Pomagamy wspólnotom mieszkaniowym, analizujemy sprawy spółdzielni mieszkaniowych, doradzamy deweloperom.

Zapisz się na newsletter

Newsletter jest całkowicie bezpłatny i taki już pozostanie na zawsze. Bądź na bieżąco z darmowymi e-bookami, nowościami, rekomendacjami i ofertami specjalnymi z branży nieruchomości.