Pytanie czytelnika:
Tworzymy tzw. dużą wspólnotę mieszkaniową, jako zarząd zawarliśmy m.in. umowę o dostawę energii cieplnej do nieruchomości, ponieważ właściciele lokali nie mają możliwości zawarcia umów indywidualnych bezpośrednio z dostawcą ciepła. W lokalach właścicieli zamontowane są ciepłomierze, na podstawie ich wskazań dokonujemy rozliczeń energii cieplnej. Jeden z właścicieli odmawia udostępnienia swojego lokalu, twierdzi, że nie musi tego robić, ponieważ wystarczy, że samodzielnie odczytuje swój ciepłomierz i dane te przekazuje wspólnocie mieszkaniowej.
Czy właściciel ma rację? Mamy pewne wątpliwości czy podawane przez tego właściciela dane są prawdziwe i chcielibyśmy to sprawdzić.
Odpowiedź:
Zasady rozliczania energii cieplnej dostarczanej do budynków wspólnot mieszkaniowych zostały określone w ustawie Prawo energetyczne (Dz.U 1997 Nr 54 poz. 348, z poźn. zm.). Zgodnie z art.45a p. 4 koszty zakupu ciepła są rozliczane w opłatach pobieranych w tym przypadku od właścicieli lokali. Ich wysokość powinna być ustalana w taki sposób, aby zapewniała wyłącznie pokrycie ponoszonych przez odbiorcę kosztów zakupu ciepła. Odbiorcą ciepła jest najczęściej wspólnota mieszkaniowa, ponieważ z nią dostawca energii podpisuje umowę, jednak w takim wypadku występuje jedynie jako pośrednik a ostatecznym konsumentem usługi w zakresie dostaw ciepła do lokali są poszczególni właściciele, którzy z reguły nie mają możliwości zawarcia umów indywidualnych.
Art. 45 a ust. 11 Prawa energetycznego nakłada na właściciela lokalu obowiązek udostępnienia pomieszczenia, w którym zamontowany jest ciepłomierz lub inne urządzenie służące do pomiaru zużycia ciepła celem jego kontroli lub odczytu w celu dokonania rozliczenia. To istotna regulacja, ponieważ art. 13 ust. 2. ustawy o własności lokalu stanowi jedynie, że „na żądanie zarządu właściciel lokalu jest obowiązany zezwalać na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje”.
Właściciel nie ma racji twierdząc, że nie musi udostępniać lokalu celem kontroli lub odczytu ciepłomierza, w razie dalszej odmowy wspólnota mieszkaniowa może wystąpić do sądu o wydanie nakazu.