zmiana sposobu korzystania

W umowach przenoszących własność lokali deweloperzy  bardzo często umieszczają  zapisy dotyczące sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej, zwykle chodzi o wyłączne korzystanie przez nabywcę z miejsc parkingowych, albo z ogródków przydomowych. Postanowienia te, choć wiążą kolejnych właścicieli w danej nieruchomości, to jednak nie mają charakteru definitywnego, ponieważ mogą być zmienione w drodze uchwały, na co wskazał już Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku   z dnia 29 czerwca 2010 r., sygn. akt:  III CSK 325/09 (LEX Nr 602266).

Z kolei właściciel pozbawiony  prawa do wyłącznego korzystania z nieruchomości wspólnej może się bronić wytaczając powództwo o uchylenie uchwały  opierając je  na kilku  podstawach adekwatnych w danym stanie faktycznym i  wskazanych w art. 25 ustawy o własności lokali, tj.:  niezgodność uchwały  z przepisami prawa lub z umową właścicieli lokali,  naruszenie zasad prawidłowego zarządzania nieruchomością wspólną lub  naruszenie jego interesów w inny  sposób.

W takich przypadkach najczęściej powoływaną podstawą będzie ta ostatnia , tj. naruszenie interesów właściciela, przy czym przepisy nie precyzują jaki jest zakres ochrony tych interesów.W orzecznictwie przyjmuje się, że  uchwała narusza  interesy właściciela konkretnego lokalu, gdy jest z osobistego lub gospodarczego punktu widzenia dla niego niekorzystna, niekorzystna. Uchwała może być uznana za krzywdzącą nawet wtedy, gdy cel pokrzywdzenia członka nie leżał u podstaw jej podjęcia, ale treść uchwały spowodowała, że jej wykonanie doprowadziło, lub może doprowadzić do pokrzywdzenia konkretnego właściciela lokalu (tak wprost SA w Szczecinie w wyroku z 11 października 2012 roku, I ACa 507/12). Naruszenie interesu właściciela lokalu jest zatem kategorią obiektywną, ocenianą w świetle zasad współżycia społecznego (tak SA w Warszawie w wyroku z 12 czerwca 2013 roku, VI ACa 1727/12) oraz interesów pozostałych właścicieli lokali (tak SO w Krakowie w wyroku z dnia 12.02.2014 r., sygn. akt: I C 1279/13).

Podjęcie uchwały w sprawie sposobu korzystania z nieruchomości wspólnej wymaga zachowania formy aktu notarialnego, na co wskazał Sąd Okręgowy w wyroku z dnia 12.02.2014 r., sygn. akt: I C 1279/13. To właśnie niedochowanie tej formy spowodowało uchylenie uchwały w przywołanej sprawie,  uzasadniając orzeczenie Sąd przywołał art. 77 par. 1 Kodeksu cywilnego stanowiący, że : „Uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia.” Skoro umowa o sposobie korzystania z  nieruchomości wspólnej została zawarta w formie aktu notarialnego, to taka forma jest wymaga również w odniesieniu do uchwały właścicieli lokali zmieniającej ten sposób wynika z uzasadnienia wyroku.

źródło:

Portal Informacyjny Zarządca

logo

zarzadca

 


forum wspólnot mieszkaniowych

Blogi

Zapytaj prawnika w Twojej idywidualnej sprawie

Od przeszło 20 lat specjalizujemy się w prawie nieruchomości. My rzeczywiście analizujemy problem, a widzieliśmy już niejedno. Analiza dokumentów, porada prawna, opinia prawna –Twoja sprawa trafi do doświadczonego eksperta, a ten przedstawi gotowe rozwiązanie. Umowa najmu, umowa deweloperska, umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami – pokaż ją nam zanim podpiszesz. Usterki w mieszkaniu, wady budowlane - podpowiadamy jak wyegzekwować prawo. Pomagamy wspólnotom mieszkaniowym, analizujemy sprawy spółdzielni mieszkaniowych, doradzamy deweloperom.

Zapisz się na newsletter

Newsletter jest całkowicie bezpłatny i taki już pozostanie na zawsze. Bądź na bieżąco z darmowymi e-bookami, nowościami, rekomendacjami i ofertami specjalnymi z branży nieruchomości.